17 اردیبهشت 1401

ستاره مجلس

با سخنرانی موثر، ستاره مجلس شوید

سخنرانی کردن فقط پشت میکروفون و در جلسات رسمی یا سالن‌های چند هزار نفری نیست. شما در هر جمعی سخن بگویید به نوعی سخنرانی می­‌کنید. پس پیشنهاد می­کنم نکات کلیدی زیررا در نظر بگیرید تا توجه شنوندگانتان را جلب کنید، به گونه‌­ای که مشتاقانه به صحبت‌های شما گوش دهند.

  • توجه به قانون پنج ثانیه

وقتی فردی را می­بینیم در عرض 5 ثانیه، برداشت واضحی از او در ذهن ما نقش می­‌بندد. متخصصین معتقدند 5 دقیقه دیگر طول می­‌کشد تا 50 درصد به برداشت اولیه(مثبت یا منفی) اضافه کنیم.

1-1 توجه به لباس

به دلیل اینکه 90 درصد بدن ما را لباس پوشانده است باید از پیامی که لباس ما می­‌فرستد آگاه باشیم. حتی اگر لباس ما کم باشد باز هم چیزی از اهمیت لباس کم نمی­‌کند. تاثیر ظاهر شما بر روی دیگران، خیلی بیشتر از آن است که فکر می­‌کنید.

مهمترین نکته­‌ای که درباره تاثیرگذاری لباس می­توان گفت این است: تناسب داشتن.

لباس شما باید متناسب با افراد  و محلی باشد که در آنجا خواهید بود.

پس قبل از رفتن به هر جایی و سر هر قراری، نگاهی به سر و وضع خود بیندازید و مطمئن شوید که لباس مناسبی پوشیده­‌اید.

البته علاوه بر لباس، حواستان به کلاه، عینک، کفش، ساعت و جواهراتتان نیز باشد

1-2 توجه به سر و صورت

10 درصد بقیه بدن ما که با لباس پوشیده نشده است سر و صورت ما است. این 10 درصد، از مهمترین قسمت‌های بدن ما هستند چون مردم به این قسمت نگاه می­کنند. پس به مدل آرایش مو و دست و صورتتان توجه کنید.

1-3 لبخند بزنید

قبل از اینکه کلامی بر زبان آوریم حالت چهره ما شروع به سخن کرده است. هنگام صحبت کردن، مردم به صورت ما نگاه می­کنند. لبخند بارزترین مشخصه چهره ماست. این عامل مهم در چهره به سرعت نشان می­دهد که ما ذوق زده، مشتاق، خشمگین، جدی و یا بی­تفاوت هستیم.

  • ارتباط چشمی

همه شنوندگان را زیر نظر بگیرید. با ارتباط چشمی بین 3 تا 6 ثانیه ارتباط خود را با شنوندگان حفظ کنید. گوشه­‌گیرها را فراموش نکنید و عکس­العمل شنوندگان را بسنجید.

  • شروعی قوی

شروعی قوی ابداع کنید. می­توانید مسئله‌­ای جدی مطرح کنید، داستانی تکان­دهنده بگویید و یا سوال مطرح کنید تا همه را به فکر کردن وادارید. حتی می­توانید عبارتی هیجان­انگیز  بسازید. از موارد نمایشی استفاده کنید.

  • طرز بیان

از سخن گفتن یکنواخت پرهیز کنید و از فنون بیان از جمله تغییر در سطح صدا، تغییر در سرعت گفتار، مکث و تاکید بر جملات و کلمات مهم بهره ببرید.

  • حرکات بدن

با حرکات معنی­دار، پویایی سخنان خود را افزایش دهید و از زبان بدن، بهره بگیرید.

  • کنش متقابل

با انجام برخی کارها مشارکت شنوندگان خود را جلب کنید. مثلا سوالی بپرسید  و نظر آن‌ها را جویا شوید.

  • شوخ­‌طبعی

شوخ­‌طبعی را متناسب با سطح شنوندگان ارائه دهید. حتی درباره خودتان لطیفه بگویید و یا گفته شنوندگان را با شوخی پاسخ دهید. اگر اشتباه آشکاری از شما سر زد نشان دهید که مایلید به خودتان بخندید. با این روش می­توانید هر دو نیمکره مغز شنوندگان را فعال نگه­دارید چون افراد چپ مغز یادگیرنده بصری و افراد راست مغز یادگیرنده شنوایی هستند.

کسی که آن‌ها را می‌­خنداند نسبت به کسی که آن‌ها را به تفکر وامی­دارد رای بیشتری می­آورد ” مالکوم دوشازول”

اگر مایل هستید اصول و فنون سخنرانی را به طور کامل یاد بگیرید و سخنوری ماهر شوید پیشنهاد می­کنم در دوره “فن بیان و سخنوری” شرکت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader