خانه » محتوای آموزشی » مقاله‌ها » تناسب رنگ در لباس پوشیدن
04 مرداد 1401

تناسب رنگ در لباس پوشیدن

وقتی فردی را می¬بینیم در عرض 5 ثانیه، برداشت واضحی از او در ذهن ما نقش می¬بندد. متخصصین معتقدند 5 دقیقه دیگر طول می¬کشد تا 50 درصد به برداشت اولیه(مثبت یا منفی) اضافه کنیم.
به دلیل اینکه 90 درصد بدن ما را لباس پوشانده است باید از پیامی که لباس ما می¬فرستد آگاه باشیم. حتی اگر لباس ما کم باشد باز هم چیزی از اهمیت لباس کم نمی¬کند. تاثیر ظاهر شما بر روی دیگران، خیلی بیشتر از آن است که فکر می¬کنید.
علاوه بر نکات مهمی چوت تناسب لباس با افراد و محلی که در آنجا حضور پیدا خواهیم کرد توجه به تناسب رنگ در لباس پوشیدن هم معرف شخصیت و دقت نظر شماست.
پس قبل از رفتن به هر جایی و سر هر قراری، نگاهی به سر و وضع خود بیندازید و مطمئن شوید که لباس مناسبی که پوشیدهاید ترکیب رنگی مناسبی هم دارد.
تناسب رنگ در لباس پوشیدن
رعایت تناسب رنگ در لباس پوشیدن قوانین و قاعده‌های ساده‌ای دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان بهترین ست‌های رنگی را انتخاب کرده و از پوشیدن آن‌ها لذت ببرید. چیدن رنگ‌های مناسب در کنار یکدیگر و انتخاب رنگ مناسب هر فصل از مهمترین قواعد ست کردن لباس هاست.
حتی گران‌ترین و بهترین لباس‌ها بدون در نظر گرفتن تناسب رنگ‌ها، ظاهری زشت به شما می‌دهند. تناسب رنگ در لباس پوشیدن، الفبای لباس پوشیدن است و هر فردی چه آقا و چه خانم باید آن را بداند.
استفاده از چرخه رنگ در ست کردن لباس ها
همیشه بهترین راهنمای شما در رعایت تناسب رنگ در لباس پوشیدن، چرخه رنگ است. در تصویر زیر چرخه رنگ را می‌بینید.
در مرکز چرخه رنگ سه رنگ اصلی یعنی آبی و زرد و قرمز قرار دارد.
رنگ‌های درجه دو که از ترکیب سه رنگ اصلی حاصل شده اند شامل بنفش، نارنجی و سبز هستند.
در بیرونی‌ترین ردیف رنگ‌های درجه سه را می‌بینید.

رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد: رنگ‌های گرم به رنگ‌هایی مثل رنگ قرمز، نارنجی و زرد گفته می‌شود و رنگ‌های سرد شامل رنگ‌های سبز، آبی و بنفش است. برای داشتن تناسب رنگ در لباس پوشیدن رنگ‌های گرم را با رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد را با رنگ‌های سرد ست کنید.

رنگ‌های خنثی: رنگ‌های سفید، سیاه و خاکستری رنگ‌های خنثی هستند که می‌توان آن‌ها را رنگ‌های مهمی در تناسب رنگ در لباس پوشیدن در نظر گرفت و به جز چند استثنا به راحتی می‌توان آن‌ها را با رنگ‌های مختلف ست کرد.
قوانین استفاده از چرخه رنگ
استفاده از چرخه رنگ برای ست کردن رنگ لباس‌ها بسیار ساده است. اگر بر روی دایره رنگ در جهت عقربه‌های ساعت حرکت کنیم، رنگ‌های مشابه در کنار یکدیگر قرار دارند. رنگ‌های مکمل روبروی هم و رنگ‌های متضاد به فاصله سه خانه از یکدیگر قرار دارند.

 

ست کردن رنگ‌های مشابه( مونو کروماتیک)
استفاده از رنگ‌های مشابه که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند راحت‌ترین راه برای انتخاب ست رنگی مناسب است. اما در نظر بگیرید که در ست کردن رنگ‌های مشابه از بیش از سه رنگ استفاده نکنید. ست‌های رنگی مونوکروماتیک
استایل مونوکروماتیک به معنی استفاده از یکرنگ، ولی در طیف‌های مختلف است. به‌عنوان‌مثال می‌توانید استایل مونوکروماتیکی به رنگ آبی داشته باشید:
در چنین شرایطی بنا بر تشخیص و سلیقه خودتان، می‌توانید پیراهن را آبی کمرنگ، شلوار آبی بسیار پررنگ و کفش نیز یک آبی دیگر در نظر بگیرید. به‌عبارت‌دیگر، همه آن‌ها در استایل مونوکروم باید از یکرنگ مادر (در این مثال آبی) نشئت‌گرفته باشند و تمامی تناژهای مختلف به‌کاررفته در آن، تنها از ترکیب شدن همان رنگ اصلی به‌اضافه‌ی کمی سفید یا مشکی پدید بیاید.
ست کردن رنگ‌های مکمل
عموما توصیه نمی‌شود که در انتخاب و ست کردن لباس‌ها از رنگ‌های مکمل استفاده شود زیرا ظاهر زیبا و چشم نوازی نخواهد داشت. برای اصلاح قانون رنگ‌های مکمل به این صورت عمل می‌شود که دو رنگ مکمل را در نظر می‌گیریم مثلا زرد و بنفش، رنگ اول را بنفش در نظر می‌گیریم و برای رنگ دوم به جای رنگ زرد یک خانه عقب یا جلو می‌رویم یعنی بنفش را با زرد طلایی و یا سبز ست می‌کنیم به این نحو قانون رنگ‌های مکمل برای داشتن تناسب رنگ در لباس پوشیدن اصلاح می‌شود.
ست کردن رنگ‌های متضاد
رنگ‌های متضاد هم به خوبی با هم ست می‌شوند و می‌توانید برای شیک‌تر شدن ست رنگیتان از سایه یا ته رنگ، حتی تن رنگی آن‌ها استفاده کنید. مثلا در تصویر زیر دو رنگ قرمز آبی با هم ست شده است. از دو ته رنگ آبی و یک تن رنگی قرمز (رنگ دوم از بالا) استفاده شده است.

استفاده از رنگ‌های سه‌گانه
در چرخه رنگ؛ رنگ‌هایی هستند که در ظاهر ربطی به هم ندارند و در زمره‌ی رنگ‌های متضاد هستند. اما وقتی که آن‌ها را باهم ترکیب می‌کنیم بسیار زیبا می‌شوند. به این رنگ‌ها، رنگ‌های سه‌گانه می‌گویند که عبارت از:
قرمز، زرد، آبی
نارنجی زرد، سبز آبی، بنفش قرمز
بنفش، سبز، نارنجی
این رنگ‌ها در چرخه رنگ یک مثلث را تشکیل می‌دهند. شما می‌توانید برای این‌که این رنگ‌ها را باهم ترکیب کنید هر کدام را برای یک تکه از لباس خود در نظر بگیرید. بلوز و دامن و کفش، یا بلوز و شلوار و کیف، یا بلوز و دامن روسری، که ترکیب این سه رنگ می‌تواند استایل مناسب برای شما درست کند.

ست رنگی آمبره
آمبره به ترکیبی رنگی گفته می‌شود که مانند مونوکروماتیک از یکرنگ اصلی گرفته شود، با این تفاوت که مونوکروماتیک می‌تواند هر چیدمان مختلفی از تناژهای مختلف رنگ اصلی را در بربگیرد اما در آمبره توالی روشن و تیره شدن رنگ نیز اهمیت دارد و در استایل اعمال می‌گردد. به‌عنوان‌مثال، استایلی را در نظر بگیرید که در آن در قسمت بالا، از رنگ قرمز تیره استفاده‌شده، وقتی به وسط می‌رسد قرمز اصلی و معمولی و درنهایت در پایین با قرمز خیلی کم‌رنگ یا همان صورتی به پایان می‌رسد.

ست رنگی آنالوگوس
ترکیب رنگی آنالوگوس یکی دیگر از ست‌های رنگی است که می‌توانید برای استایل خود به کار ببرید. آنالوگوس به رنگ‌های کنار هم در چرخه رنگ‌ها گفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال در عکس زیر می‌بینید که سه رنگ آبی، سبز و سبز آبی، به‌عنوان یک آنالوگوس به‌حساب می‌آیند.

ترکیب رنگ‌ها با سفید
هر رنگی را با سفید ترکیب کنید رنگ جدیدی حاصل می‌شود که از رنگ اولیه کمی روشن‌تر است و هر چه رنگ سفید بیشتر به آن اضافه شود رنگ روشن‌تری به دست می‌آید. به رنگ‌های ایجاد شده، ته رنگ رنگ اصلی گفته می‌شود. مثلا در تصویر زیر ته رنگ‌هایی از رنگ سبز نمایش داده شده است. همان طور که در تصویر زیر می بینید، ته رنگ‌های یک رنگ با همان رنگ و البته با سفید به خوبی ست می‌شوند به این صورت تناسب رنگ در لباس پوشیدن رعایت می‌شود.

ترکیب رنگ‌ها با سیاه
با افزودن رنگ سیاه به هر رنگی، رنگ‌های تیره‌تری به وجود می‌آید که به این رنگ‌ها سایه رنگ از رنگ اولیه می‌گویند. در این مورد نیز سایه رنگ با رنگ اولیه و رنگ سیاه به خوبی ست می‌شوند. به طور مثال، قرمز، سایه قرمز (زرشکی) و رنگ سیاه ، ترکیب رنگی چشم نوازی را در کنار یکدیگر ایجاد می¬کنند.

و اما رنگ خاکستری، در صورت افزوردن رنگ خاکستری به یک رنگ، تن رنگی از رنگ اول پدید می‌آید که باز هم تن‌های رنگی ایجاد شده با رنگ اول و البته با رنگ خاکستری به خوبی ست می‌شود.

ترکیب چه رنگ‌هایی با هم اشتباه است؟
در بین قاعده و قوانین گفته شده استثنا‌ها و محدوده‌های خطری نیز وجود دارد. برای داشتن تناسب رنگ در لباس پوشیدن برخی از رنگ‌ها را نباید با یکدیگر ست کرد.
ترکیب اشتباه با رنگ سیاه: رنگ سیاه در ترکیب با رنگ‌های سورمه‌ای و قهوه‌ای جلوه زیبایی ندارد و اشتباه است.
ترکیب اشتباه با رنگ سفید: ست کردن رنگ کرم و سفید اشتباه است و ترکیب رنگی مناسبی نخواهد بود.
ترکیب اشتباه با رنگ خاکستری: و البته باز هم ترکیب و ست کردن قهوه‌ای با خاکستری اشتباه است.
استفاده از رنگ‌های اصلی در لباس پوشیدن
به طور کلی بهتر است که در لباس پوشیدن از ترکیبات یکی از رنگ‌های اصلی استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از تن، سایه و یا ته رنگ رنگ اصلی استفاده نمایید. مثل تصویر زیر که از ته رنگ و سایه رنگ آبی استفاده شده است.

و اما اگر قصد دارید که دو رنگ اصلی را با هم ست کنید بهتر است از یک رنگ خنثی برای ایجاد ارتباط بین آن‌ها استفاده نمایید تا ترکیب رنگی مناسب‌تری پدید آید.
برای انتخاب لباس‌های روزمره و لباس‌هایی که می‌خواهید سرکار از آن‌ها استفاده کنید حتما از رنگ‌های خنثی استفاده نمایید؛ و البته سعی کنید در این ست‌ها از بیش از سه رنگ استفاده نکنید.
آقایان توجه کنند که از پوشیدن شلوار‌های رنگی حتما پرهیز کنند، چون شلوار‌های رنگی توجه را به سمت خود جلب می‌کنند و ست رنگی شما دیده نمی‌شود. اما اگر قصد دارید که شلوار‌های رنگی بپوشید حتما از یک پیراهن یا تی شرت با رنگ خنثی استفاده کنید.
برای ست کردن لباس‌های خود حتما از تن، سایه و ته رنگ‌ها هم استفاده کنید. مثلا بعد از انتخاب ست رنگی خود از روی دایره رنگ، یکی از رنگ‌ها و به جای بقیه رنگ‌ها از ته رنگ، سایه و تن‌های آن‌ها استفاده کنید.
لباس‌های گلدار یا طرحدار را با رنگ‌های خنثی ست کنید. البته می‌توانید این لباس‌ها را با یک لباس ساده با رنگی همرنگ با گل‌های لباس خود ست کنید تا تناسب رنگ در لباس پوشیدن برای لباس های گلدار را رعایت کرده باشید.
توجه کنید که جواهراتتان را نیز باید برای رعایت تناسب رنگ در لباس پوشیدن با لباس‌هایتان ست و هماهنگ باشد. اگر از رنگ‌های گرم استفاده کرده‌اید از جواهرات طلایی استفاده کنید و اگر از رنگ‌های سرد در ست رنگی خود استفاده می‌کنید به سراغ زیورآلات استیل و نقره‌ای بروید.
برای پیچیده‌تر شدن ست رنگی خود بعد از این که تصمیم گرفتید از کدام یک از قوانین رنگ‌ها استفاده کنید (قانون رنگ‌های متضاد، مشابه، رنگ‌های خنثی و یا …) یکی از رنگ‌ها را ثابت و با یک یا دو رنگ دیگر بازی کنید (از ته رنگ، سایه و یا تن رنگ‌ها استفاده کنید) و ست رنگی مناسب خود را پیدا نمایید.
تناسب رنگ در لباس پوشیدن مهمترین مرحله انتخاب لباس‌هاست و باید در ست کردن لباس‌ها دقت زیادی داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم که دایره رنگی را در موبایل خود ذخیره کنید تا در مواقع لازم به آن دسترسی داشته باشید. و بهتر از آن این است که به ترکیب رنگ پرندگان و گلها توجه کنید و زیباترین ترکیبها را ببینید.

یک پاسخ به “تناسب رنگ در لباس پوشیدن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader